DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI


Warsztat Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Rodzina” w Gorlicach


Wstęp deklaracji


Warsztaty Terapii Zajęciowej w Gorlicach zobowiązują się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 roku o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.


Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej:


https://wtzrodzina.jimdofree.com/


Dane teleadresowe jednostki:


Warsztaty Terapii Zajęciowej w Gorlicach,
ul. Kard. Stefana Wyszyńskiego 18,
38-320 Gorlice
e-mail: wtz_gorlice@interia.pl
telefon: +48 18/3522013


Data publikacji strony internetowej: 11-04-2003


Data ostatniej istotnej aktualizacji: 14-09-2021


Strona internetowa WTZ jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej:

  • filmy nie posiadają napisów dla głuchych
  • niektóre zdjęcia z wydarzeń nie posiadają pełnych opisów alternatywnych
  • mapy są wyłączone z obowiązku o dostępności
  • publikowane na stronie dokumenty urzędowe (pisma, decyzje, itp.) nie są prezentowane z uwzględnieniem narzędzi dostępności.

Deklaracja dostępności cyfrowej


Strona posiada następujące ułatwienia:

  • możliwości powiększania i pomniejszania wielkości liter na stronie
  • możliwości przełączania na kontrast negatywowy
  • możliwości wyświetlania strony w odcieniach szarości,
  • zastosowano pogrubienie najważniejszych i kluczowy słów w tekście,
  • zastosowano nagłówki tekstu,
  • teksty są wyświetlane z wykorzystaniem czcionki kontrastującej do białego tła,
  • ograniczono stosowanie pisania kursywą
  • wszystkie linki w serwisie prezentowane są w formie czytelnych przycisków
  • ograniczono stosowanie animacji
  • na stronie internetowej można używać standardowych skrótów klawiszowych przeglądarki.

Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez Kierownika WTZ i pracowników WTZ w Gorlicach.


Procedura wnioskowo-skargowa


Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji w formach alternatywnych, na przykład odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisania zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji w formie alternatywnej, powinna także określić formę tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie i nie później, niż w ciągu 7 dni. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące. Jeżeli zapewnienie dostępności nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego dostępu do informacji, można złożyć skargę na takie działanie. Po wyczerpaniu wszystkich możliwości skargę można przesłać także do Rzecznika Praw Obywatelskich. www.rpo.gov.pl


Dostępność architektoniczna


Siedziba Warsztatu Terapii Zajęciowej znajduje się w budynku internatu Zespołu Szkół nr 1 w Gorlicach przy ul. Kard. Stefana Wyszyńskiego 18.


1. Opis miejsca lokalizacji.


W części budynku internatu ZS działalność prowadzą Warsztaty Terapii Zajęciowej. Wejście główne do tej części nie posiada schodów, drzwi otwierane ręcznie, dwuskrzydłowe – wejście przez jedno skrzydło (możliwość otwarcia drugiego). Znajduje się tu również jedno wyjście ewakuacyjne od strony ogrodu.


W budynku nie funkcjonuje obszar kontroli. Dostępna jest wizualna informacja o rozkładzie pomieszczeń. Brak informacji dotykowej/głosowej. W budynku nie zastosowano urządzeń i innych środków technicznych do obsługi osób słabosłyszących. Kierownik WTZ wyraża zgodę na wstęp z psem asystującym.


Budynek internatu posiada utwardzony kostką parking, na którym wyznaczono trzy miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych.


2. Wejścia do budynku i strefa wejściowa.


Przy drzwiach wejściowych znajduje się oznaczony dzwonek na wysokości 1,2 m. Wejście do budynku z podjazdem przystosowanym dla osób niepełnosprawnych wyłożony kostką brukową o szerokości 1,90 m. Wszystkie pomieszczenia przystosowane są dla osób niepełnosprawnych, można wejść z psem asystującym, z psem przewodnikiem.


3. Komunikacja wewnętrzna.


Korytarz – ciąg komunikacyjny o szerokości 1,65 m i długości 35 m 20 cm, z poręczami po obu stronach, po lewej stronie wejście do szatni. Po stronach prawej i lewej wejścia do biura, pracowni terapeutycznych, toalet otwierane klamkami, oznakowane tabliczkami.


4.Dostosowanie


W budynku brak pętli indukcyjnej. Na korytarzu, w sanitariatach, w kuchni i jadalni płytki posadzkowe, w pracowniach wykładziny PCV, w sali rehabilitacyjnej parkiet. Wszystkie pomieszczenia dostępne dla osób na wózkach. W pracowniach stoły umożliwiające podjechanie wózkiem.


5.Pomieszczenia sanitarne.


Toaleta dla osób niepełnosprawnych i dla osób na wózkach znajduje się po prawej stronie korytarza. Drzwi otwierane klamką. W toalecie jest przestrzeń manewrowa, przy toalecie, natrysku i umywalkach poręcze. Wszystkie urządzenia w toalecie dostosowane do wózków. Zainstalowany system przyzywowy.


6. Ewakuacja z budynku.


Wyjścia ewakuacyjne wyposażone w oznaczenia drogi ewakuacyjnej. W placówce znajdują się dwa wyjścia ewakuacyjne. Pierwsze drzwi wejściowe, następnie na końcu korytarza, poprzez salę rehabilitacyjną na prawo. Ewakuacja osób na wózkach możliwa przez obydwa wyjścia.


7. Opis dostępności informacyjno – komunikacyjnej.


Możliwy jest wstęp z psem asystującym do ogólnodostępnych pomieszczeń budynku, ale brak odpowiednich oznaczeń. Nie ma możliwości skorzystania z tłumacza migowego. Brak oznaczeń brajlowskich oraz oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym, brak wersji głosowej oraz w języku migowym, brak głośników naprowadzających osoby niewidome i słabo widzące. Każdy pracownik merytoryczny placówki, ze względu na jej charakter, posiada wykształcenie umożliwiające pomoc osobie niepełnosprawnej.


Osoba do kontaktu w sprawie dostępności:

Danuta Dunak
e-mail: wtz_gorlice@interia.pl
telefon: +48 18 352 20 13

Data sporządzenia: 14.09.2021 r.


Sporządził: Kazimierz Kołodziejczyk – pracownik WTZ w Gorlicach
Koordynator: Jarosław Salwa – pracownik WTZ w Gorlicach
Zatwierdził: Danuta Dunak – Kierownik WTZ w Gorlicach

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

Licznik odwiedzin

POLECANE INSTYTUCJE