AKTUALNOŚCI - CZĘŚĆ II

07.09.2017 – JESIENNA ZINTEGROWANA SPARTAKIADA

"ZŁOTA JESIEŃ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH"

W STRÓŻACH

   Sześcioosobowa grupa naszych uczestników wzięła udział  w spartakiadzie na Wielofunkcyjnym Integracyjnym Stadionie Sportowym w Stróżach zorganizowanej przez Fundację Pomocy Osobom Niepełnosprawnym oraz Senatora RP Stanisława Koguta.

Mimo, że pogoda nie wskazywała na złotą polską jesień humory wszystkim dopisywały a wola walki zagrzewała do konkurencji. W programie znalazło się: grzybolanie, krykiet, hula hop, tor przeszkód, sztafeta, Strong Man i wiele innych atrakcji. Prezentacja dorobku artystycznego po raz kolejny pokazała różnorodne talenty osób niepełnosprawnych. Nasi uczestnicy: Karolina, Magda, Kinga, Wojtek, Krystian, Tomasz brali udział w następujących konkurencjach sportowych: tor z przeszkodami, sztafecie, kręcenie hula – hop, rzut piłką do rugby. Po zakończeniu imprezy odbyło się wręczenie nagród i dyplomów.
       

Nasza uczestniczka Kinga zajęła II miejsce w konkurencji kręcenie Hula - hop

04.07.2017 – WYCIECZKA DO MIASTECZKA GALICYJSKIEGO

W NOWYM SĄCZU

   W ostatnim dniu przed wakacyjnym urlopem pojechaliśmy na wycieczkę do Nowego Sącza. W miasteczku Galicyjskim przenieśliśmy się w czasy XIX w. Mieliśmy możliwość pobyć przez chwilę w atmosferze dawnego żydowskiego domu, sklepu kolonialnego, apteki, zakładu golibrody, pracowni krawieckiej i fotograficznej, remizy strażackiej. Atrakcyjnym punktem wycieczki był film pt: „Transformers” w kinie 3 D w galerii Trzy Korony.W letnie popołudnie wszystkim smakowały lody sporządzane wg tradycyjnej receptury w lodziarni „Argasińscy”.

 

26.06.2017 - V MAŁOPOLSKI PRZEGLĄD PIOSENKI POETYCKIEJ  I PIOSENKI O MIŁOŚCI

   ,, Kochać , jak to łatwo powiedzieć” – słowa dawnego szlagieru Piotra Szczepanika stały się myślą przewodnią tegorocznej imprezy, która już po raz piąty zgromadziła w Gorlickim Centrum Kultury osoby szczególnie wrażliwe i rozmiłowane w poezji , muzyce i uczuciach. Osoby te to podopieczni placówek  województwa małopolskiego świadczących pomoc niepełnosprawnym. Organizatorem był Dzienny Ośrodek Wsparcia i Środowiskowy Dom Samopomocy oraz Urząd Miasta w Gorlicach. Piękne i wzruszające występy solistów

i zespołów stały się źródłem niezapomnianych przeżyć artystycznych. Nasze Warsztaty reprezentował duet – Kinga i Wojtek z wiązanką piosenek o miłości ,, Miłość niejedno ma imię” zajmując  II miejsce. Każda placówka otrzymała dyplom, statuetkę, a uczestnicy upominki

25.06.2017 –  XV FESTIWAL PIOSENKI I FORM TWÓRCZYCH OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W PODOLANACH

   Fundacja Osób Niepełnosprawnych i Warsztaty Terapii Zajęciowew Podolanach po raz kolejny zaprosiły osoby niepełnosprawne do zaprezentowania, w różnych formach, swoich talentów artystycznych. Konkurs obfitował w bardzo różnorodne, ciekawe, inspirujące zarówno do refleksji jak i zabawy występy na podolańskiej scenie plenerowej. Główną nagrodę wygrała, brawurowa w śpiewie i tańcu, nasza koleżanka Kinga. Festiwal oferował także liczne, dodatkowe atrakcje: m.in. pokazy harley`owców , akcje ratownicze GOPR- u

i ratowników medycznych. Gorąca, pełna emocji atmosfera festiwalu była więc wynikiem nie tylko upalnej pogody. Mamy nadzieję, że spotkamy się znowu za rok.

22.06.2017 - „LATO POD LIPAMI”

– SPOTKANIE ZE ŚRODOWISKOWYM DOMEM SAMOPOMOCY  W GORLICACH

   Fajną inauguracją lata stało się spotkanie integracyjne naszych uczestników

z podopiecznymi Środowiskowego Domu Samopomocy.Już od pół roku sąsiadujemy ze sobą uczestnicząc w terapii w tym samym budynku. Wspólne biesiadowanie, konkurencje sportowe, występy wokalne i tańce pozwoliły na wzajemne poznanie się i letni relaks w cieniu kwitnących lip. Jesteśmy otwarci na kolejny, wspólnie spędzany czas.

10.06.2017 - XXI LETNIA ZINTEGROWANA SPARTAKIADA DZIECI I MŁODZIEŻY NIEPEŁNOSPRAWNEJ W STRÓŻACH

   W Stróżach po raz dwudziesty pierwszy odbyła się Letnia Zintegrowana Spartakiada Dzieci

i Młodzieży Niepełnosprawnej. Jak co roku, cieszyła się wielkim zainteresowaniem będąc doskonałą okazją do zdrowej rywalizacji, wypoczynku i zabawy. Po uroczystej Mszy św.

w kościele parafialnym miały miejsce różne konkurencje sportowe, do których  zagrzewał znany strongman - Tomasz Kowal. Kolejnym punktem imprezy był koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Karpackiego Oddziału Straży Granicznej z Nowego Sącza.Tegoroczna spartakiada miała szczególną rangę - dokonano wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Narodowego Centrum Autyzmu, które już niebawem powstanie w Stróżach.

05.06.2017 - ZIELONE ŚWIĄTKI W SĘKOWEJ

     Po raz kolejny w Zielone Świątki grupę naszych uczestników gościł w Sękowej tamtejszy Dom Pomocy Społecznej. Całość obchodów rozpoczęła Msza św. w zabytkowym kościele pw. Św. Filipa i Jakuba. Występom artystycznym osób niepełnosprawnych m.in. naszej koleżanki Kingi, towarzyszyło grillowanie, smażenie mega jajecznicy oraz degustacja tradycyjnych słodkich kołaczy. Słońce, świeże powietrze i świetne humory sprzyjały wspólnemu świętowaniu i zabawie.

01.06.2017 - DZIEŃ DZIECKA W UŚCIU GORLICKIM

    W czwartkowy słoneczny dzień sześcioosobową grupą uczestniczyliśmy w obchodach Dnia Dziecka w Uściu Gorlickim. Imprezę otworzył Wójt Gminy Dymitr Rydzanicz. Atmosfera zabawy i spontaniczności sprawiła, że mimo dorosłości wszyscy poczuliśmy się dziećmi.

Na scenie aplauz wzbudził m.in. dziecięcy zespół łemkowski, śpiewające przedszkolaki oraz uczestniczka naszych WTZ – urodzona artystka wokalna Kinga T. Bardzo pouczający okazał się pokaz udzielania pierwszej pomocy. Wśród wielu atrakcji rzadko spotykaną była jazda po łące traktorem. Dzień ten stał się świetną okazją do relaksu i zabawy na tle przepięknych krajobrazów Beskidu Niskiego.
 

30.05.2017 - KOCHAM KRAKÓW Z WZAJEMNOŚCIĄ

   Z radością i zainteresowaniem przyjęliśmy zaproszenie Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego do współtworzenia XVIII Tygodnia Osób Niepełnosprawnych „ Kocham Kraków z Wzajemnością”. Dzień inauguracji Tygodnia został od tego roku mianowany Świętem Warsztatów Terapii Zajęciowej na Rynku Głównym w Krakowie. Uświetniając ten dzień uczestnicy WTZ z całej Małopolski zaprezentowali swoje umiejętności artystyczne na profesjonalnej scenie przed krakowską

i wielonarodową publicznością. Nasza koleżanka Kinga zawładnęła jej sercem wiązanką piosenek w stylu Karin Stanek. Zgodnie z tradycją występom towarzyszyły wystawy

i sprzedaż prac rękodzielniczych osób niepełnosprawnych. Żegnamy Kraków do spotkania

w następnym roku.

28.05.2017 - PIKNIK INTEGRACYJNY

VIII GORLICKI DZIEŃ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

POD PATRONATEM BURMISTRZA MIASTA GORLICE RAFAŁA KUKLI, PRZEWODNICZĄCEGO RADY MIASTA

KRZYSZTOFA WROŃSKIEGO

   VIII Gorlickiemu Dniu Osób Niepełnosprawnych towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda

i zielona, majowa sceneria. Po Mszy św. w Bazylice Mniejszej pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny osoby niepełnosprawne ze swoimi rodzinami i opiekunami przeszły w VI Gorlickim Marszu Żonkilowym przez centrum miasta.Towarzyszyła mu Orkiestra Dęta OSP

Dominikowice i Mażoretki DOMINO. Na scenie przy MZS Nr 5 miały miejsce występy estradowe prezentujące talenty artystyczne osób niepełnosprawnych. Z naszych Warsztatów wystąpiła uzdolniona wokalnie Kinga. Gwiazdą pikniku był ANDRE. Wśród  dodatkowych atrakcji znalazły się: eurobungee, ścianka wspinaczkowa, tworzenie baniek, prezentacja pojazdów straży pożarnej i policji. Niedzielny piknik był świetną okazją do dobrej zabawy, rekreacji i integracji.

19.05.2017 – DZIEŃ OTWARTYCH FUNDUSZY EUROPEJSKICH

W OCHOTNICZYM HUFCU PRACY W GORLICACH

   Czternastoosobowa grupa naszych uczestników wzięła udział w Otwartych Dniach Funduszu Unii Europejskiej w Ochotniczym Hufcu Pracy w Gorlicach. Rozpoczęcia z przekazaniem informacji dot. realizowanych projektów – „Akcja aktywizacja”, „Obudź swój potencjał”

i „Od szkolenia do zatrudnienia” dokonały : komendant Hufca Pracy – Katarzyna Brzozowska – Chochołek, doradca zawodowy - Małgorzata Gawlik, specjalista ds. rozwoju zawodowego -  Natalia Bojkowska. Po giełdzie zawodów obejrzeliśmy film dotyczący tematyki pracy zawodowej – sukcesów i porażek,  ich uwarunkowań oraz radzenia sobie z trudnościami.

W kolejnym punkcie Natalia Bojkowska i Grzegorz Tumidajewicz przeprowadzili konkurs wiedzy o Unii Europejskiej. W tej dziedzinie nasi uczestnicy wykazali się dużymi wiadomościami otrzymując w nagrodę drobne upominki. Niespodzianką podczas spotkania była możliwość skorzystania z usług kosmetyczki Joanny Tumidajewicz. Uczestniczkom  bardzo spodobały się profesjonalne stylizowanie i malowanie paznokci .W tym samym czasie grupa uczestników aktywnie spędziła czas na świeżym powietrzu. Całość sfinalizowana została wspólnym pamiątkowym zdjęciem.

10.05.2017 - IV POWIATOWY KONKURS MUZYCZNY W BIECZU

   Pod hasłem ”NA SKRZYDŁACH MUZYKI” po raz kolejny zebrali się w Bieczu miłośnicy piosenki, tańca i gry na instrumentach muzycznych. W ramach kilku kategorii wiekowych zaprezentowali swoje zdolności muzyczne. Nasze Warsztaty prezentowała Kinga wraz z grupą taneczną. Zaśpiewała dwie piosenki: „Autostop” oraz „Nic nie może wiecznie trwać” wzbudzając aplauz publiczności. Wszyscy artyści uhonorowani zostali pamiątkowymi statuetkami i dyplomami.

04.05.2017 - I SĄDECKI DZIEŃ GODNOŚCI OSÓB

Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ

   W pierwszy majowy czwartek sześciu naszych uczestników wraz z opiekunami wyjechało do Starego Sącza, aby uczestniczyć w I Sądeckim Dniu Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Organizatorami byli: Stanisław Kogut – Senator RP, Marek Pławiak – Starosta Nowosądecki, Marta Mordarska – Dyrektor Oddziału PFRON w Krakowie, ks. dr Marcin Kokoszka – Dyrektor DCP. Program imprezy był różnorodny i atrakcyjny przynosząc wszystkim wiele niezapomnianych wrażeń i refleksji.

 

             Msza św. na Starosądeckich Błoniach przy Ołtarzu Papieskim

         Konkurencje sportowe na zielonej murawie

Malowanie twarzy - artystyczne makijaże

                   Mydlane bańki w tęczowych kolorach

                       Poczęstunek na świeżym powietrzu

              Pamiątki i eksponaty w Domu Pielgrzyma "Opoka"

   Konferencja pod hasłem „Rodzina podstawowym i wyjątkowym miejscem troski

o osoby z niepełnosprawnością” zorganizowana przez Diecezjalne Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II w Starym Sączu

Pamiątkowe dyplomy

WIELKANOC

07.04.2017 -  XV Targi Edukacji i  Pracy

        Po raz kolejny gościliśmy na Targach Pracy w Gorlickim Centrum Kultury
zorganizowanych przez Młodzieżowe Centrum Kariery, Ośrodek Szkolenia Zawodowego

oraz Hufiec Pracy. Mięliśmy okazję zapoznać się z ofertami pracy i możliwościami wsparcia

w funkcjonowaniu na rynku pracy. Duża liczba uczestniczących w targach świadczy o tym,

jak ważne w życiu każdego człowieka jest planowanie swojej kariery zawodowej, rozwój osobisty i praca.

03.04.2017 - "PISANKOWE CUDEŃKA"

    Dzięki zajęciom poświęconym tradycyjnemu zdobieniu wielkanocnych jajek  zagościł  już

w naszych WTZ świąteczny nastrój. Warsztaty poprowadził Tato Karoliny – mistrz pisanek

i kraszanek. W zdobieniu jajek wykorzystaliśmy dawne techniki  ludowe – woskowanie

i drapanie. Powstały małe dzieła sztuki, które zdobić będą nasze wielkanocne stoły.

 

07.03.2017 - ŚWIĄTKI W ORSZAKU - WYSTAWA MALARSKA TOMASZA TAJAKA W DOMU POLSKO - SŁOWACKIM

     Pod koniec lutego dotarła do nas  propozycja ciekawych spotkań ze sztuką w postaci wystawy,, Świątki w orszaku” . Jej autorem jest gorliczanin – Tomasz Tajak – malarz
i scenograf teatralny . Cykl obrazów, których tematem są obrzędy i tradycje ludowe kultywowane
 w okolicach naszego miasta oglądać będziemy w Domu Polsko – Słowackim Gorlickiego Centrum Kultury. Liczymy na ciekawe wiadomości etnograficzne o zwyczajach mieszkańców dawnej wsi małopolskiej oraz piękne wrażenia artystyczne.

14.02.2017 - ZABAWA KARNAWAŁOWA

W ŚRODOWISKOWYM DOMU SAMOPOMOCY

W BIECZU

FILIA W GORLICACH

   W dniu 14 lutego byliśmy gośćmi nowo powstałej placówki – gorlickiej fili Środowiskowego Domu Samopomocy. Przy smacznych poczęstunkach , muzyce i tańcach mieliśmy okazję poznać nowych sąsiadów. Mamy nadzieję na kolejne wspólne spotkania.

 

27.01.2017 – KONCERT NOWOROCZNY

,,KOLĘDOWE SPOTKANIE PRZY SZOPCE” W LIPINKACH

    27 styczeń był dniem spotkania osób niepełnosprawnych – przedstawicieli różnorodnych placówek powiatu gorlickiego, które stało się pięknym i wzruszającym zwieńczeniem czasu Bożego Narodzenia. Po Mszy św. w zabytkowym kościółku w Lipinkach odbył się noworoczny koncert kolęd i pastorałek. Nasz kolega Wojtek zaśpiewał na nim współczesną kolędę Kuby Badacha pt „Mario, czy ty wiesz”. Po koncercie uczestnicy spotkania wzięli udział w zabawie karnawałowej przy muzyce i smacznym poczęstunku.

 

Licznik odwiedzin

POLECANE INSTYTUCJE